Ευρωπαϊκό Κ23: Στην 4η θέση με νέο πανελλήνιο ρεκόρ η ομάδα 4Χ100 μ. των ανδρών (vid)

Πολύ κοντά στο βάθρο βρέθηκε η εθνική ομάδα 4Χ100 μ. των Ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23.

Η εθνική μας ομάδα με τους Βασίλη Μυριανθόπουλο, Γιάννη Καριοφύλλη, Γιάννη Γρανιτσιώτη και Νίκο Παναγιωτόπουλο τερμάτισε στην 4η θέση σε 39.09 και πέτυχε εκ νέου πανελλήνιο ρεκόρ Ανδρών Κ23, αφού βελτίωσε το 39.31 του πρωινού προκριματικού.

Η ομάδα 4Χ100 μ. πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση στην ιστορία της χώρας μας, καθώς η καλύτερη μέχρι σήμερα παρουσία ήταν η 5η θέση στο Ντέμπρετσεν όπου οι Φιλανδαράκης, Κουτσοθεοδώρου, Ρέγας και Αποστόλου είχαν πετύχει 40.41.

Η Ελλάδα μετείχε για τέταρτη φορά σε τελικό στα 4Χ100 μ. σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23. Το 2011 η ομάδα μας δεν είχε καταφέρει να τερματίσει, ενώ το 2009 ήταν όγδοη με 39.98.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ιταλία με 38.92, χρόνο που πέτυχε και η Γαλλία που είναι δεύτερη, ενώ τρίτη με 39.06 ήταν η Πολωνία.