Ευρωπαϊκό Κ23: Πρόκριση στα ημιτελικά και νέο ατομικό ρεκόρ για τον Καριοφύλλη

Ο Γιάννης Καριοφύλλης πήρε την πρόκριση στον ημιτελικό των 200 μέτρων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23.

Ο αθλητής του Θύμιου Βέργου τερμάτισε στη δεύτερη θέση της τρίτης προκριματικής σειράς των 200 μ. σε 20.84 (0,1) και πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ. Παράλληλα επιβεβαίωσε την εξαιρετική του κατάσταση και την αγωνιστική του ετοιμότητα στο σημαντικότερο αγώνα του στη σεζόν. Ο αθλητής το πρωί είχε τρέξει στον προκριματικό της σκυτάλης 4Χ100 μ. και δύο ώρες πριν την εκκίνηση των 200 μ. στον τελικό της σκυταλοδρομίας. Ο Καριοφύλλης προκρίθηκε με την πέμπτη επίδοση στον αυριανό ημιτελικό (16/7, 11.45).

Στην πέμπτη θέση της δεύτερης προκριματικής σειράς των 200 μ. συμμετείχε ο Βασίλης Μυριανθόπουλος. Ο αθλητής του Κώστα Βογιατζάκη τερμάτισέ σε 21.21 (-0,1) κοντά στο ατομικό του 21.14 και τερμάτισε στην 17η θέση. Ο Γιάννης Γρανιτσιώτης αγωνίστηκε στην πέμπτη σειρά των 200 μ., ωστόσο ακυρώθηκε.

Ο Ημιτελικός θα γίνει το πρωί της Κυριακής (16/7, 11.30).