Ευρωπαϊκό U23: “Χάλκινη” η Δεσπολάρη στα 800 μ. (vid)

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Γεωργία Δεσπολάρη στο αγώνισμα των 800μ. του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U23 στο Έσπο της Φινλανδίας, με χρόνο 02:04:14.

Η Ελληνίδα αθλήτρια του Μιχάλη Αναγνώστου μετά τα πρώτα 200μ. ηγήθηκε της κούρσας, όμως μετά άρχισε να χάνει έδαφος και βρέθηκε στην 6η θέση. Στα τελευταία 200μ. όμως ανέβασε στροφές και προσπέρασε τις αντίπαλές της, για να τερματίσει στην 3η θέση.

Η Δεσπολάρη σήμερα ήταν η νεότερη αθλήτρια του τελικού και θα έχει την ευκαιρία να επιστρέψει για νέα διάκριση σε δύο χρόνια στην 15η διοργάνωση.

Αυτό, μάλιστα, ήταν το πρώτο μετάλλιο της χώρας μας στο αγώνισμα και στη συγκεκριμένη διοργάνωση, ενώ αυτή ήταν η δεύτερη καλύτερη επίδοση της καριέρας της, μετά το ατομικό ρεκόρ της (02:02:31) σε κούρσα τακτικής.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ισπανίδα Ντανιέλα Γκαρσία με 02:02:96, και το ασημένιο η Φινλανδή Βέρα Ματίλα με 02:03:14.