Ασιατικό: Αυλαία με έκπληξη για την Λιού Σιγίνγκ

Η κάτοχος του χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου στον ακοντισμό, η Κινέζα Λιού Σιγίνγκ, πήρε τη δεύτερη θέση στο ασιατικό πρωτάθλημα.

Πρωταθλήτρια Ασίας στη διοργάνωση που διεξάγεται στη Μπανγκόκ αναδείχθηκε η Μαρίνα Σάιτο από την Ιαπωνία με επίδοση 61,67 μέτρα ενώ η Σιγίνγκ είχε 61,51. Το χάλκινο πήγε με 60,93 μέτρα στην Ντιλχάνι Λεκάμγκε από την Σρι Λάνκα.

Οι επιτυχίες συνεχίστηκαν για την Ιαπωνία στο τριπλούν με την Μαρίκο Μοριμότο, νικήτρια νωρίτερα στη χρονιά στους Αγώνες ΝΑ Ασίας, να έχει άλμα στα 14,06 μέτρα και να επικρατεί της Κινέζας Ζενγκ Ρούι που είχε 14,01 ενώ το βάθρο ολοκλήρωσε η Ενγκουγιέν Τι Χουρόνγκ από το Βιετνάμ με 13,68.

Η Ιαπωνία πανηγύρισε τη νίκη και στα 10.000 μέτρα με τον Ρεν Ταβάζα που κάλυψε την απόσταση σε 29 λεπτά και 18,44 δευτερόλεπτα ενώ δεύτερος ήταν ο Σαντράκ Κιμουτάι Κετς, με καταγωγή από την Κένυα αλλά αγωνιζόμενος πλέον με τα χρώματα του Καζακστάν. Το πρώτο της μετάλλιο πήρε η Ινδία με την 3η θέση του Αμπισέκ Παλ.