Ευρωπαϊκό Κ23: Στον τελικό των 100 μ. η Εμμανουηλίδου

Ιδανικά συνέχισε τους αγώνες της η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Έσπο της Φινλανδίας.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε στην 4η θέση της πρώτης ημιτελικής σειράς με 11.32 (1,7) και πήρε την πρόκριση στον τελικό των 100 μ.

Η αθλήτρια της Κατερίνας Αλεξοπούλου ταξίδεψε στην Φινλανδία με 11.21 επίδοση που της επιτρέπει μια καλή παρουσία στον τελικό.

Τον καλύτερο χρόνο του ημιτελικού σημείωσε η Μπγκλάρα Τάκας από την Ουγγαρία με 11.14 επίδοση που είναι η κορυφαία φέτος στην Ευρώπη στην κατηγορία Γυναικών Κ23.

Η Καθάχα Κούνι (Έλβετία) ήταν δεύτερη στη σειρά της με 11.29 και η Άλιστον Μπελ (Μ. Βρετανία) τρίτη με 11.31 και νέο ατομικό ρεκόρ.

Στον τελικό της Παρασκευής (20.35) θα τρέξει ακόμη η Κέτι Σίντο (Ολλανδία) με 11.20 στον ημιτελικό, ενώ ξεχωρίζει και η Κάνσα (Βέλγιο) με 11.22 και νέο ατομικό ρεκόρ από τον ημιτελικό.