Ευρωπαϊκό Κ23: Πρεμιέρα για την Ελλάδα με την 8η θέση της Φιάσκα στα 20 χλμ. βάδην

Η Όλγα Φιάσκα άνοιξε την “αυλαία” για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Έσπο της Φινλανδίας, τερματίζοντας στην 8η θέση στα 20 χλμ. βάδην.

Συγκεκριμένα, η Ελληνίδα αθλήτρια τερμάτισε με 1 ώρα 37.45 και πρόσθεσε μία ακόμη καλή παρουσία στη διοργάνωση, καθώς ήταν έβδομη πριν από δύο χρόνια στη διοργάνωση του Ταλίν.

Η αθλήτρια του Θανάση Δεληγιάννη στα πρώτα χιλιόμετρα της κούρσας κατάφερε να βρεθεί στο προπορευόμενο γκρουπ, ωστόσο μετά το 10ο χιλιόμετρο έπεσε από την πέμπτη θέση στην έβδομη έφτασε μέχρι την 10η στο 18ο.

Παρόλα με αντεπίθεση στα τελευταία δύο χιλιόμετρα κατάφερε να ανακάμψει και να τερματίσει τελικά στην έκτη θέση, πανηγυρίζοντας μάλιστα αυτή τη σημαντική της επιτυχία. Η αθλήτρια, η οποία έχει ατομικό ρεκόρ 1.36.51, βελτίωσε το φετινό της 1.38.14 από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Γαλλίδα, Παουλίν Στέι με 1ώρ.31:17, το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Ιταλίδα, Αλεκσαντρίνα, Μιχάι (1ωρ.32:12) και το χάλκινο η Γαλλίδα, Καμίλ Μουτάρ (1ώρ.35:40). Ακολούθησαν οι: Ανα Καρδένο (Ισπανία) 1ώρ.35:49, Ινες Μέντες (Πορτογαλία) 1ώρ.35:58, Λουσία Ρεδόντο (Ισπανία) 1ώρ.36:10 και Χέτα Βεϊκόλα (Φινλανδία) 1ώρ.37:12.