Θετική παρουσία και στο Νανσί ο Αναστασάκης

Ο Μιχάλης Αναστασάκης πρόσθεσε μία ακόμη καλή παρουσία στο ενεργητικό του, λίγες μόλις ημέρες από τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων στη Σιλέσια της Πολωνίας.

Με βολή στα 75,57 μ. από την πρώτη του προσπάθεια ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου κατέλαβε τη 2η θέση στη σφυροβολία στο μίτινγκ του Νανσί. Ο αθλητής είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 75,40 μ., 72,36 μ. και 74,47 μέτρα. Στον ίδιο αγώνα ο Ιβάν Μενγκλεμπέη ήταν 6ος με 70,88 μέτρα. Νικητής του αγώνα ήταν ο Γιαν Χασινάντ με 76,27 μέτρα.

Στο ίδιο μίτινγκ η Ελένη Πόλακ κατέκτησε την 4η θέση στο επί κοντώ με άλμα στα 4,41 μέτρα και πλησίασε το 4,42 μ. που είναι το φετινό της ρεκόρ. Η αθλήτρια του Μανώλη Καραγιάννη στη συνέχεια δοκίμασε στα 4,51 μ., ενώ πριν το 4,41 μ. είχε υπερβεί με την δεύτερη τα 4,16 μ. και με την πρώτη τα 4,31 μέτρα.