Πανελλήνιο 35χλμ βάδην – Σχινιάς (22/1): Αποτελέσματα και δηλώσεις

Στο Ολυμπιακό κωπηλατοδρόμιο του Σχινιά διεξάγεται σήμερα, Κυριακή (22/1) το πρώτο πανελλήνιο πρωτάθλημα για το 2023, αυτό των 35χλμ βάδην. Παράλληλα δεεξάγεται και ημερίδα βάδην στις μικρότερες αποστάσεις (5χλμ-10χλμ-20χλμ βάδην) με τη συμμετοχή αρκετών αθλητών και αθλητριών από τις ηλικιακές κατηγορίες (Κ18-Κ20-Κ23). Ακολουθούν τα αποτελέσματα ανά κατηγορία:

35χλμ βάδην γυναικών

Η Κυριακή Φιλτισάκου είναι η Πρωταθλήτρια Ελλάδας στα 35χλμ βάδην για το 2023 με χρόνο 2:56:59. Η αθλήτρια του Ναπολέοντα Κεφαλόπουλου ατέκτησε τον πρώτο της τίτλο γυναικών στην απόσταση, ενώ θυμίζουμε ότι πέρυσι είχε κατακτήσει και τον τίτλο στα 20χλμ βάδην. Ακολούθησε με υπερπροσπάθεια σε 2:59:13 η Όλγα Φιάσκα στην επιστροφή της στους αγώνες μετά το περσινό θέμα υγείας. Η αθλήτρια του Θανάση Δεληγιάννη έχει ατομικό ρεκόρ 2:59:08 από το 2022. Το γκρουπ Κεφαλόπουλου έκανε το 1-2 αφού στην τρίτη θέση ήταν η Σοφία Αλικανιώτη με 3:13:24. Εγκατέλειψε τον αγώνα με πόνους στο στομάχι μετά το 17ο χιλιόμετρο η Έφη Κουρκουτσάκη.

35χλμ βάδην ανδρών

Ο Έλληνας βαδιστής τερμάτισε σε χρόνο 2:40:58 και κέρδισε άλλο ένα χρυσό μετάλλιο σε πανελλήνιο πρωτάθλημα. Ακολούθησε ο Γιάννης Καυκάς (ΑΣ Ολυμπιάδα Πάτρας) σε 2:53:59, πάνω από 14 χρόνια μετά την τελευταία του συμμετοχή σε πανελλήνιο πρωτάθλημα, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Κώστας Ντεντόπουλος (ΑΣ Ολυμπιάδα Πάτρας) με χρόνο 2:59:07.

20χλμ βάδην νέων γυναικών Κ23

Η νεάνιδα Αναστασία Αντωνοπούλου με 1:47:24 ήταν η νικήτρια του αγώνα. Η επίδοσή της είναι κάτω από το όριο για το ευρωπαϊκό Κ23 (1:48: 00) αλλά η συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία είναι «κλειστή». Η αθλήτρια του Ηλία Γκαραβέλα δε βιάζεται, θα κυνηγήσει σε επόμενες κούρσες το 51:15 που χρειάζεται στα 10χλμ βάδην για το ευρωπαϊκό Κ20 της Ιερουσαλήμ. Να σηειωθεί ότι το πέρασμά της στα 10χλμ ήταν 52:55, χρόνος που δείχνει ότι η επίτευξη του ορίου θα είναι εύκολη υπόθεση. Στη 2η θέση τερμάτισε η φωτεινή Μπαντούνα με 2:13:24.

20χλμ βάδην ανδρών/Κ23

Ο Ανδρέας Παπαστεργίου (ΣΟΑ Φωκιανός Καρδίτσας) ήταν ο νικητής με 1:37:11. Ο αθλητής του Θανάση Δεληγιάννη θα κυνηγήσει στις επόμενες κούρσες το 1:35:00 που θα του δώσει το εισιτήριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στο Έσπο της Φινλανδίας. Ο συναθλητής του, Αριστοτέλης Μπούσδας, που επίσης πήρε θέση στην εκκίνηση δεν τερμάτισε.

10χλμ βάδην παίδων Κ18

Ο Ελισσαίος Μπαρδάκης (ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών) ήταν ο νικητής με 52:07 και ακολούθησαν οι Παιδούσης (ΑΣ Έγφηβος Χίου) με 54:10 και Ράγκας (ΓΕ Νάουσας) με 57:09.

10χλμ βάδην νέων γυναικών Κ23

Η Φίλιππα-Μαρία Γάτη ήταν η μοναδική συμμετέχουσα και τερμάτισε σε 56:01 σε μία κούρσα προπονητικού χαρακτήρα.

10χλμ βάδην εφήβων Κ20

Ο Γιώργος Κριτούλης από τον ΑΣ Έφηβο Χίου τερμάτισε τα 10χλμ βάδην εφήβων σε 45:46 και έπιασε το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 που θα γίνει τον Αύγουστο στην Ιερουσαλήμ. Ο αθλητής του Γιάννη Τζήκα είχε πέρασμα στο 5άρι σε 22:58 κα διατήρησε το ρυθμό του μέχρι το τέλος. Ακολούθησε ο Γιώργος Καυκαλιάς από την Ολυμπιάδα Πατρών με 57:49.

5χλμ βάδην κορασίδων Κ18

Η Χάρις Ζαχαροπούλου (ΑΣ Ολυμπιάς Πατρών) ήταν η νικήτρια του αγώνα των 5χλμ κορασίδων (Κ18) με χρόνο 26.45. Ακολούθησε η Χρύσα Εσμερλή (ΓΣ Ίκαρος Νέας Ιωνίας) με 27:38 και τρίτη ήταν η Νικολέττα Καρατζά (ΑΓΕ Ζακύνθου) με 29.51.