Μεσογειακοί: «Χάλκινος» ο Κορακίδης

Ο Γιάννης Κορακίδης κατέκτησε το χάλκινο  μετάλλιο στη σφυροβολία στους Μεσογειακούς αγώνες που διεξάγονται στη Πεσκάρα της Ιταλίας το διήμερο 10-11/9 με επίδοση 65.17.

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε ακόμα έγκυρες βολές  στα 63,65 μ., και 61,13 μέτρα. Ο 19χρονος αθλητής στη διάρκεια της χρονιάς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 με 79,11 μ., που ήταν η κορυφαία επίδοση στον κόσμο.

Ο Κορακίδης στρέφει το ενδιαφέρον του στην ερχόμενη χρονιά και στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 με νέο προπονητή καθώς μετά την πολύχρονη συνεργασία του με τον Γιάννη Χρίστογλου θα αποτελεί πλέον μέλος της ομάδας του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου.

«Χρυσός» αναδείχθηκε ο Γάλλος Μπρουσέλ με 71,37 μ. και «ασημένιος»  ο Ιταλός Ολιβιέρι με 71,09 μέτρα.