Τρίτος στη Λουκέρνη ο Πρωταθλητής Ευρώπης

Ο Μίλτος Τεντόγλου με άλμα στα 7,94 μ. κατέλαβε την τρίτη θέση στο μήκος στο διεθνές μίτινγκ της Λουκέρνης.

Ο Έλληνας αθλητής έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και από το άλμα που του χάρισε τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπη πριν λίγες ημέρες στο Μόναχο. Η βροχή σε συνδυασμό με τη χαμηλή θερμοκρασία έπαιξαν το ρόλο τους για τα σχετικά μικρά άλματα από το σύνολο των συμμετεχόντων.

Νικητής «αναδείχθηκε» ο Ελβετός Σίμον Εχάμερ με 8,00 μ. και δεύτερος ήταν ο Γκάιλ από την Τζαμάικα με 7,98 μ.

Ο Τεντόγλου ξεκίνησε με δύο άκυρα έκανε 7,50 μ. στο τρίτο και διαδοχικά 7,49 μ., 7,02 μ. και 7,94 μέτρα. Οι πέντε πρώτοι του αγώνα βελτίωσαν την επίδοση τους στην έκτη και τελευταία προσπάθεια.

Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι θα κάνει τον επόμενο αγώνα του στον τελικό του Diamond League στις 7- 8 Σεπτεμβρίου.