Ευρωπαϊκό: Έκανε το νταμπλ ο Ινγκεμπρίγκτσεν (vid)

Με ρεκόρ διοργάνωσης στα 1.500 μέτρα.

Για δεύτερη φορά σε διάστημα δύο ημερών ο Νορβηγός Γιάκομπ Ινγκεμπρίγκτσεν έδειξε την κυριαρχία του καθώς πρόσθεσε τον τίτλο στα 1.500 μέτρα σε εκείνο που πήρε στα 5.000 μέτρα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου του Μονάχου, κάτι που είχε κάνει τέσσερα χρόνια πριν στο Βερολίνο, τότε σε ηλικία 17 ετών.

Στον αγώνα των 1.500 μέτρων ο Νορβηγός πήρε τον έλεγχο από τα πρώτα 200 μέτρα ανεβάζοντας σταδιακά το ρυθμό. Ο Ισπανός Μάριο Γκαρθία έμεινε πίσω του και ο Ιταλός Πιέτρο Αρέζε ήταν έτοιμος να επιτεθεί μπαίνοντας στον τελευταίο γύρο ωστόσο κανείς δεν είχε την απάντηση με τον Ινγκεμπρίγκτσεν να τερματίζει σε τρία λεπτά και 32,76 δευτερόλεπτα καταρρίπτοντας το ρεκόρ που κρατούσε ο Φέρμιν Κάτσο από το 1994 με 3:35.27. Ο Βρετανός Τζέικ Χέιγουορντ πήρε τη δεύτερη θέση με τον Γκαρθία να ολοκληρώνει την τριάδα του βάθρου.