Ευρωπαϊκό: «Εκθρόνισε» τον Χιούζ ο Τζάκομπς (vid)

Ο Ιταλός Μάρσελ Τζάκομπς αναδείχθηκε νικητής στα 100 μέτρα στο Ολυμπιακό στάδιο του Μονάχου.

Ο Μάρσελ Τζάκομπς από την Ιταλία, κάτοχος του χρυσού μεταλλίου στα 100 μέτρα το περασμένο καλοκαίρι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο Μόναχο επικρατώντας μπροστά από δύο Βρετανούς. Ο Τζάκομπς, βρέθηκε μπροστά στα μισά και άντεξε μέχρι το τέλος τερματίζοντας σε 9,95 δευτερόλεπτα στερώντας δεύτερο τίτλο από τον Ζαρμέλ Χιούζ, που ήταν ο νικητής στο Βερολίνο το 2018 και αυτή τη φορά έπρεπε να αρκεστεί  στη δεύτερη θέση με επίδοση 9,98 δευτερολέπτων. Επίσης από τη Μεγάλη Βρετανία, ο Τζερεμάια Άζου, πήρε το χάλκινο μετάλλιο με ατομικό ρεκόρ και χρόνο 10,13 δευτερολέπτων.