Ευρωπαϊκό: Έκανε την έκπληξη η Λινκενκέμπερ (vid)

Η Γερμανίδα έκανε τον αγώνα της ζωής της επικρατώντας στα 100 μέτρα γυναικών.

Η Τζίνα Λινκενκέμπερ εξέπληξε και τον εαυτό της καθώς αναδείχθηκε νικήτρια στον τελικό των 100 μέτρων γυναικών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στο Ολυμπ8ιακό στάδιο του Μονάχου. Σε κάτι λιγότερο από μισή ώρα από την στιγμή που ο Νίκλας Κάουλ ξεσήκωσε το κοινό στις κερκίδες κατακτώντας τον τίτλο στο δέκαθλο, η Λίκενκέμπερ έκανε το ίδιο παίρνοντας τη νίκη στα 100 μέτρα των γυναικών.

Η Λίνκενκέρμπερ σταμάτησε το χρονόμετρο στα 10.99 δευτερόλεπτα, στον ίδιο χρόνο με τη Μουτζίνγκα Καμπούντζι από την Ελβετία και αρχικά φάνηκε οι δύο αθλήτριες να μοιράζονται την πρώτη θέση στο βάθρο, τελικά όμως η Γερμανίδα αποδείχθηκε ταχύτερη για πέντε χιλιοστά του δευτερολέπτου. Με επίδοση 11 δευτερολέπτων την τρίτη θέση πήρε η Ντάριλ Νεϊτά από τη Μεγάλη Βρετανία ενώ εκτός βάθρου έμεινε η νικήτρια του 2018 στο Βερολίνο, η επίσης Βρετανίδα Ντίνα Άσερ-Σμιθ που τερμάτισε τελευταία.