Παγκόσμιο: Νέα «πτήση» για τον Μπαρσίμ

Αυτή τη φορά υπήρχε μόνο ένας στην κορυφή του βάθρου στο ύψος των ανδρών.

Ο Μουτάζ Μπαρσίμ αναδείχθηκε για τρίτη διαδοχική φορά στην καριέρα του παγκόσμιος πρωταθλητής στο ύψος και απόλαυσε τη μοναξιά στο κορυφαίο σκαλί του βάθρου σε αντίθεση με τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, όταν πήρε το χρυσό μετάλλιο μαζί με τον Ιταλό Τζιανμάρκο Τάμπερι σε μία από τις πιο όμορφες στιγμές της διοργάνωσης.

Στο Γιουτζίν του Όρεγκον ο αθλητής από το Κατάρ ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και έγινε ο μοναδικός που πέρασε τα 2,37 μέτρα αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Νοτιοκορεάτη Γου Σανγκχιέοκ με 2,35 και στην τρίτη τον Ουκρανό Αντρίι Προτσένκο με 2,33 μέτρα. Ο Τάμπερι ήταν παρών στη διοργάνωση ωστόσο δεν μπόρεσε να βρεθεί ψηλότερα από την τέταρτη θέση. Ο Μπαρσίμ το 2014 είχε πετύχει τη δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών με άλμα στα 2,43 μέτρα και δείχνει να διατηρεί την κυριαρχία του.