Ευρωπαϊκοί Αγώνες: “Χάλκινοι” οι Μίτας, Χαλκιαδάκης και Μαυρομάτης στο ομαδικό σκητ

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ελλάδα με τους Ευθύμη Μίτα, Χαράλαμπο Χαλκιαδάκη και Νίκο Μαυρομματη στο ομαδικό σκητ, επικρατώντας στον μικρό τελικό της Γερμανίας με 6-2.

Οι Έλληνες αθλητές της σκοποβολής πρόσθεσαν μία ακόμα επιτυχία της χώρας μας στη διοργάνωση. Σημείωσαν την 4η καλύτερη επίδοση και έτσι πήραν το εισιτήριο για τον μικρό τελικό, για να διεκδικήσουν τη θέση στο βάθρο.

Στα πρώτα δύο σκέλη η Ελληνική ομάδα κέρδισε με 10-9 και 12-11, στο τρίτοι οι Γερμανοί επικράτησαν με 12-11, όμως στο τέταρτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 11-9, και ολοκλήρωσε με επιτυχία τις προσπάθειές της.