Παγκόσμιο κύπελλο – Ντόχα: Στην 8η θέση ο Χαλκιαδάκης

Ο 25χρονος Έλληνας σκοπευτής ολοκλήρωσε την παρουσία του στον πρώτο του τελικό σε παγκόσμιο κύπελλο με την 8η θέση.

Ο Χαράλαμπος Χαλκιαδάκης πέτυχε 16/20 πιάτα στον δεύτερο αγώνα κατάταξης τους τελικού και έμεινε εκτός ως 4ος, με τους Ροσέτι (Ιταλία), Μεχέλμπα (Αίγυπτος) και Αντωνίου (Κύπρος) να συνεχίζουν με 20/20, 17/20 και 17/20 αντίστοιχα. Στη συνέχεια έμεινε εκτός και ο Κύπριος Σωτήρης Αντωνίου με 25/30 πιάτα, ενώ στον τελικό πέρασαν ο Ιταλός και ο Αιγύπτιος. Ο αθλητής του Γιώργου Σαλαβαντάκη κατέκτησε συνολικά την 8η θέση ανάμεσα σε 114 αθλητές και πήρε μία πρώτη γεύση από την ιδιαίτερη ψυχολογία ενός τελικού παγκοσμίου κυπέλλου.

Από τον πρώτο αγώνα κατάταξης προκρίθηκαν ο Αμερικανός Βίνσεντ Χάνκοκ και ο Ιταλός Λουίτζι Λόντε. Στον τελικό που ακολούθησε ο Γκαμπριέλε Ροσέτι (Ιταλία) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ο Χάνκοκ (ΗΠΑ) το αργυρό και ο Λόντε (Ιταλία) το χάλκινο. Ακολουθεί η τελική κατάταξη της οκτάδας: