Παγκόσμιο Κύπελλο Ραμπάτ: Στον τελικό του σκητ η Κατζουράκη

Με σκορ 118/125 η Εμμανουέλα Κατζουράκη πλασαρίστηκε στην 5η θέση του προκριματικού και εξασφάλισε την πρόκριση για τον τελικό του απογεύματος της Κυριακής (15/1) στο παγκόσμιο κύπελλο πήλινου στόχου της ISSF στη Ραμπάτ του Μαρόκου.

Στο τρίτο κι τελευταίο μέρος του προκριματικού που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο απέμενε μία σειρά βολών και η Ελληνίδα πέτυχε 23/25 πήλινους στόχους. Μπορεί να έχασε θέσεις στην κατάταξη αλλά παρέμεινε εντός πρόκρισης (εντός οκτάδας) και πλέον ξεκινά με καθαρό μυαλό για τον μεγάλο τελικό με στόχο το μετάλλιο.

Στην τυπική διαδικασία του shoot-off που ακολούθησε για τις ισοβαθμίες η Ελληνίδα αγωνίστηκε μαζί με άλλες τέσσερις αθλήτριες για τον καθορισμό των θέσεων 4-7 στη λίστα εκκίνησης του τελικού. Η Κατζουράκη ολοκλήρωσε δεύτερη πίσω από την Κύπρια Κωνσταντία Νικολάου και έτσι πήρε οριστικά την 5η θέση στον προκριματικό.

Στο shoot-off για τον καθορισμό της 2ης και της 3ης θέσης μεταξύ των Αμερικανίδων Ρόουντ και Βίτζι νικήτρια ήταν η δεύτερη ενώ στη μάχη για την 8η και τελευταία θέση πρόκρισης μεταξύ της Αλ Σαμάα (Κουβέιτ) και της Μεφταχετντίνοβα (Αζερμπαϊτζάν) επικράτησε η Αζέρα.

Η Ελληνίδα σκοπεύτρια θα βρεθεί για δεύτερη φορά σε τελικό παγκοσμίου κυπέλλου μετά την 4η θέση στο Μπακού το 2022. Η επιτυχία αυτή είναι πολύ μεγάλη για τη μόλις 22χρονη αθλήτρια του Γιώργου Σαλαβαντάκη και δείχνει ότι μπορεί να διεκδικήσει με αξιώσεις την Ολυμπιακή πρόκριση στο Παρίσι 2024 είτε στο ατομικό των γυναικών είναι στο μεικτό.