Grand Prix Πήλινου Στόχου: Στην 7η θέση ο Αργύρης Τζινάκος στην Μαλακάσα (pics)

Στο Σκοπευτήριο της Μαλακάσας, διεξήχθη το 1ο Grand Prix Πήλινου Στόχου, Trap κατηγορία Open, στη χώρα μας, στις 22 και 23 Οκτωβρίου, με διοργανωτή τον Σκοπευτικό Όμιλο Ψαχνών και με την υποστήριξη και συνεργασία της Σκοπευτικής Ομοσπονδίας Ελλάδος. Στην διοργάνωση συμμετείχαν 80 αθλητές, από όλο τον κόσμο, ανάμεσά τους και κορυφαίοι πρωταθλητές.

Από ελληνικής πλευράς την καλύτερη θέση, (7η), κατέκτησε ο Αργύρης Τζινάκος. Εντός 10άδας ήταν και οι Αντώνης Μαυρομάτης (9ος) και Γεώργιος Κωτούλας (10ος).

Νικητής με 120 πιάτα, αναδείχθηκε ο Βρετανός Νέιθαν Χέιλς, ο οποίος μόλις μία εβδομάδα νωρίτερα αναδείχθηκε 2ος Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο Όσιγιεκ της Κροατίας.

Την 2η θέση κατέκτησε ο Ιταλό Ντιέγκο Βάλερι με 118+7 και την 3η θέση ο συμπατριώτης του Αλεσάντρο Μπέλι με 118+8.

Ο αγώνας υπάγεται στο καλεντάρι της Διεθνούς Ομοσπονδίας Σκοποβολής (International Sport Shooting Federation).