Παγκόσμιο: 9η θέση στο σκιτ Εφήβων για Καββαδία, Φραντζεσκάκη, Γεροχρήστο

Την 9η θέση στον προκριματικό του σκιτ Εφήβων κατέλαβε η Εθνική ομάδα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Όσιγιεκ της Κροατίας (09/09-12/10).

Οι “χάλκινοι” πρωταθλητές Ευρώπης Χρήστος Καββαδίας, Νίκος Φραντζεσκάκης και Παναγιώτης Γεροχρήστος ολοκλήρωσαν τον προκριματικό με 198 βαθμούς και έμειναν εκτός συνέχειας και διεκδίκησης μεταλλίων.

Την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Η.Π.Α επικρατώντας 6-0 στον τελικό της Φινλανδίας και 3η θέση για την Ινδία που επικράτησε 6-2 της Τσεχίας. Στην αντίστοιχη κατηγορία Νεανίδων την 1η θέση κατέλαβε η Κίνα.

Απομένουν οι αγώνες σκιτ Ανδρών και Γυναικών με την συμμετοχή του Νίκο Μαυρομμάτη, Μάκη Μίτα και Γιάννη Γκογκολάκη στους Άνδρες και της Εμμανουέλας Κατζουράκη στις Γυναίκες.