Παγκόσμιο: 9ος  στον κόσμο ο Χατζητσακίρογλου

Την 9η θέση στο τραπ Ανδρών κατέκτησε ο Γιάννης Χατζητσακίρογλου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πήλινου Στόχου που διεξάγεται στο Όσιγιεκ της Κροατίας (19/09-12/10).

Ο Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε μια ανάσα από την πρόκριση στους 8 κορυφαίους του αγωνίσματος ανάμεσα σε 154 σκοπευτές.

Ο προκριματικός ήταν θρίλερ, καθώς ο Χατζητσακίρογλου βρέθηκε στην 7η θέση της γενικής κατάταξης, ισόβαθμος με 11 ακόμα αντιπάλους με επίδοση 120/125. Η πρόκριση κρίθηκε σε αγώνα μπαράζ (shoot off) όπου το εισιτήριο θα έπαιρναν οι 2 καλύτεροι από τους 11.

O 23χρονος έφτασε ένα βήμα από την είσοδο στην τελική 8άδα, καθώς ήταν ο τελευταίος που αποκλείστηκε και με σκορ 120+5 έμεινε με την επιτυχία της εισόδου στην κορυφαία 10άδα της διοργάνωσης.