Πανελλήνιο Ομαδικό Αεροβόλων Όπλων Ε/Ν: Πρωταθλητής Ελλάδος ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός με τους Αντώνη Λαζαράκο, Ιωάννη Γιαννιτσάνο και Νικόλαο Λεβάκο, κατέκτησε τον τίτλο στο Αεροβόλο Τουφέκι στο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Αεροβόλων Όπλων Εφήβων/Νεανίδων που πραγματοποιείται αυτό το Σαββατοκύριακο (3-4/9) στο σκοπευτήριο του Βύρωνα, επικρατώντας της Ανδρομέδα (Αθανάσιος Χριστοδούλου, Φώτης Μαλετζίδης, Γιώργος Βουδούρης) με 16-2.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Σκοπευτική Λέσχη “Ζευς” που με τους Βασίλη Δημητρίου, Ιάσων Βάσκα και Ιωάννη Παπαδημητρίου κέρδισε στο μικρό τελικό την ομάδα του “Λεωνίδα” (Παναγιώτης Λιναρδάκης, Αθανάσιος Μακρυσόπουλος, Σωτήριος Τζουνάκος) με 16-4.

Το απόλυτο στους προκριματικούς για τον Παναθηναϊκό

Η καλή ημέρα φάνηκε από τους προκριματικούς για τον Παναθηναϊκό. Στον Α’ προκριματικό η τριάδα Λαζαράκος, Γιαννιτσάνος και Λεβάκος είχε την καλύτερη επίδοση με 883,7, με τη Σκοπευτική Λέσχη “Ζευς”, να ακολουθεί με 878,9.

Πίσω τους βρέθηκε η ομάδα της Ανδρομέδα με 859,3, ενώ την 6άδα συμπλήρωσαν οι “Λεωνίδας” με 841,8, Παγκρήτιος Αθλητικός Σύλλογος με 674,7 και Άθλος με 648,9.

Στον Β’ Προκριματικό η Ανδρομέδα κατάφερε να πλασαριστεί στη 2η θέση, αφήνοντας στην 3η τη Σκοπευτική Λέσχη “Ζευς”

Η ομάδα του Παναθηναϊκού ολοκλήρωσε τον προκριματικό με 572, 7, με την Ανδρομέδα να ακολουθεί με 572, 4, με τις δύο ομάδες να εξασφαλίζουν τα δύο εισιτήρια του τελικού.

Τους δύο πρωτοπόρους ακολούθησαν η Σκοπευτική Λέσχη “Ζευς” και η ομάδα του “Λεωνίδα” με σκορ 569,6 και 565,5 αντίστοιχα παίρνοντας την πρόκριση για το μικρό τελικό.

Στο μεγάλο τελικό των 9 βολών ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ανδρομέδα με 16-2, ενώ στο μικρό τελικό των 10 βολών η ΣΛ “Ζευς” πήρε το χάλκινο μετάλλιο κερδίζοντας με 16-4 την ομάδα του “Λεωνίδα”

Αποτελέσματα Εφήβων Αεροβόλο Τουφέκι (Α’ Προκριματικός)

1. Παναθηναϊκός: 883,7
Λαζαράκος Αντώνης: 300,8
Γιαννιτσάνος Ιωάννης: 295,6
Λεβάκος Νικόλαος: 287,3

2. Σκοπευτική Λέσχη “Ζευς”: 878,4
Βάσκας Ιάσων: 294, 3
Παπαδημητρίου Ιωάννης: 292, 2
Δημητρίου Βασίλειος: 291,9