Παγκόσμιο Κύπελλο: Παραμένει στην κορυφή η Ινδία

Χάλκινο για την Μουτζίλ και την ανδρική ομάδα στο τυφέκιο τριών στάσεων.

Στα τέσσερα χρυσά, πέντε αργυρά και δύο χάλκινα μετάλλια ανέβηκε ο απολογισμός της Ινδίας στο παγκόσμιο κύπελλο που διεξάγεται στην Τσανγκγουόν της Νότιας Κορέας. Η Αντζούμ Μουτζίλ πήρε δεύτερο διαδοχικό μετάλλιο στο φετινό παγκόσμιο κύπελλο, αυτή τη φορά το χάλκινο στο τυφέκιο τριών στάσεων, μετά το αργυρό στο Μπακού τον περασμένο μήνα. Κάτοχος αργυρού μεταλλίου σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, η Μουτζίλ πέρασε έκτη από τα προκριματικά και μετά τις πρώτες δέκα βολές ήταν πέμπτη από τις οκτώ. Τελικά κατέλαβε την τρίτη θέση με 402,9 βαθμούς, πίσω από την Ιταλίδα Μπάρμπαρα Γκαμπάρο που είχε 403,4 ενώ νικήτρια ήταν η Γερμανίδα Άννα Γιάνσεν με 407,7 βαθμούς.

Αργότερα στο πρόγραμμα η ανδρική ομάδα της Ινδίας πήρε το αργυρό μετάλλιο χάνοντας στο μεγάλο τελικό 16-12 από την Τσεχία. Σαντζίβ Ρατζπούτ, Τσεν Σινχ και Αϊσβάρι Πρατάπ Σινχ Τόμαρ πέρασαν από τους δύο προκριματικούς γύρους, με την κορυφαία επίδοση στον δεύτερο, για να αντιμετωπίσουν την Τσεχία στον τελικό με τους Φίλιπ Νέπιτσαλ, Γίρι Πιβάρσκι και Πέτρα Νιμπούρσκι. Με τα δύο νέα μετάλλια η Ινδία παραμένει στην κορυφή του σχετικού πίνακα ενώ η οικοδέσποινα Νότια Κορέα ακολουθεί με τρία χρυσά και ένα αργυρό μετάλλιο.