“Χρυσά” στο Μπακού τα αδέρφια Κορακάκη στο αεροβόλο πιστόλι

Άννα και Διονύσης Κορακάκης ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο παγκόσμιο κύπελλο του Μπακου στο μικτό ομαδικό.

Ένας ακόμη θρίαμβος για τα αδέλφια Κορακάκη, ένα ακόμη μετάλλιο αυτή τη φορά στο Αζερμπαϊτζάν όπου έφτασαν μέχρι την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο αεροβόλο πιστόλι.

Κατά τη διάρκεια του προκριματικού το ελληνικό δίδυμο κατέλαβε τη δεύτερη θέση με σκορ 580-17 κεντρικά 10άρια. Έτσι ανάμεσα σε 38 ομάδες, εξασφάλισαν το ασημένιο μετάλλιο, αλλά παράλληλα εξασφάλισαν τη δυνατότητα να αγωνιστούν για το χρυσό μετάλλιο.

Η υπεροχή των Ελλήνων αθλητών στον τελικό του χρυσού ήταν επιβλητική και σε κανένα σημείο δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο στην Ουκρανική ομάδα.

Προηγήθηκαν από την αρχή και παρά τις προσπάθειες των Ουκρανών να ισοφαρίσουν – κάτι που κατάφεραν στην τέταρτη σειρά – η διαφορά για τους Έλληνες έβαινε συνεχώς αυξανόμενη.

Στην τελευταία βολή του αγώνα ο Διονύσης Κορακάκης έδωσε το στίγμα της υπεροχής με άψογο 10,9!

Ήταν μια ακόμη μεγάλη εμφάνιση για τα αδέρφια Κορακάκη, μετά από το χρυσό μετάλλιο στο Grand Prix της Σλοβενίας στις αρχές του έτους, αλλά και έπειτα από το χάλκινο στο παγκόσμιο κύπελλο του Καΐρου.