Έλληνες εξωτερικού: Κυπελλούχοι Γαλλίας με τη Λιλ ο Πεσματζόγλου και οι Μπόβαλη, Ρουσσάκη (pics)

Κυπελλούχοι Γαλλίας με τη γυναικεία ομάδα πόλο της Λιλ αναδείχθηκαν ο Ανέστης Πεσματζόγλου (προπονητής της) και οι Ελένη Μπόβαλη και Άννα Ρουσσάκη, καθώς επικράτησαν με 10-9 της Μιλούζ, σε έναν συγκλονιστικό τελικό, που είχε ανατροπές και αποβολές, αφού δέχθηκε κόκκινη κάρτα ο Έλληνας τεχνικός.

Η Μιλούζ (αντίπαλος του Άλιμου στο Champions League) ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 4-2 στο πρώτο οκτάλεπτο αλλά η Λιλ (αντίπαλος του ΑΝΟΓ στο Euro Cup) απάντησε με τον ίδιο νόμισμα αφού ισοφάρισε σε 6-6 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιλ ολοκλήρωσε την ανατροπή αφού προηγήθηκε με 8-7 στο τρίτο οκτάλεπτο με την Ελένη Μπόβαλη να είναι από τις πρωταγωνίστριες αφού πέτυχε ένα τέρμα και έβγαλε πολλές κομβικές άμυνες, ενώ στη τελευταία περίοδο η Λιλ διατήρησε το οριακό προβάδισμα και έφτασε στη κατάκτηση του τίτλου.