Α1 Ανδρών, 8η αγωνιστική: «Απόλυτος» Ολυμπιακός, τρίτη συνεχόμενη νίκη για Παναθηναϊκό

Το απόλυτο των νικών μετά από οκτώ αγωνιστικές διατήρησε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας του Απόλλωνα Σμύρνης με 16-12, ενώ και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη κόντρα στον ΑΝΟ Γλυφάδας με 15-11.

Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης 16-12

Μόνος πρώτος και αήττητος παραμένει ο Ολυμπιακός στον Α’ Όμιλο της Α1 Ανδρών, καθώς πήρε τη νίκη με 16-12 απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης στο ντέρμπι κορυφής της 8ης αγωνιστικής.

Με υποδειγματική λειτουργία, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα από νωρίς και στο ημίχρονο βρέθηκαν να προηγούνται με 9-6. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στο γκολ (12-11) στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ωστόσο, οι παίκτες του Κόλιανιν βρήκαν και πάλι τις λύσεις επιθετικά και με ένα σερί 4-1 έφτασαν στη νίκη με 16-12. Κορυφαίος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Φουντούλης με 6 γκολ. Από τις θέσεις των επισήμων είδαν το ντέρμπι ο Γενικός Γραμματέας της ΚΟΕ, Στέφανος Αυγουλέας και ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Θοδωρής Βλάχος.

Οκτάλεπτα: 6-3, 3-3, 3-4, 4-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρβόγε Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Λιαντζίρης, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 6, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Αλαφραγκής, Δήμου 3, Νικολαΐδης, Παπαναστασίου 2, Δαμίγος, Γκίλλας, Χαλυβόπουλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 1, Μόκκας, Τρούλος 2, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι 1, Χονδροκούκης, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 2, Τσαχιλίδης, Σολανάκης 5, Καβουσανός, Τόττης 1, Τσιαβαλιάρης.

Διαιτητές: Μπιράκης, Βασιλείου

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός

Παναθηναϊκός – ΑΝΟ Γλυφάδας 15-11

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πήρε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε του ΑΝΟ Γλυφάδας με 15-11, για την 8η αγωνιστική του Α’ Ομίλου.

Με αυτήν τη νίκη, οι «πράσινοι» έφτασαν τους 13 βαθμούς και ανέβηκαν στην 4η θέση, αφήνοντας πίσω τον αποψινό τους αντίπαλο.

Πραγματοποιώντας μια εκπληκτική εμφάνιση, οι γηπεδούχοι προηγούνταν ήδη 9-4 στο ημίχρονο και στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (12-6). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στην τελευταία περίοδο για το τελικό 15-11.

Οκτάλεπτα: 3-2, 6-2, 3-2, 3-5.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Ταλιούρας, Κανδανολέων, Ζερβουδάκης 1, Νικολαΐδης Γ. 2, Στίβενσον 1, Μπραΐμης 3, Σγουρίδης, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης Δ. 1, Αγκόρτσας 4, Αλβέρτης 2, Κρατημένος, Χωματάς, Σκλήρας.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Γιώργος Παπαδόπουλος): Κουρούβανης Δ., Τζελάτης, Βαλλιανάτος 2, Ναγκλ, Μαυράκης 1, Μπομπός, Μιγιούσκοβιτς 4, Ίλιτς, Παπαγεωργίου 1, Πούρος 1, Ηλιόπουλος Αλ. 2., Κούκουνας, Ηλιόπουλος Νεκ., Μιγκλής, Πριμηκύριος.

Διαιτητές: Μπουδραμής, Κραβαρίτης

Αλυτάρχης: Μανώλης Μουστάκης