Α1 Γυναικών: Νίκες για Άλιμο, Πανιώνιο, Εθνικό και Περιστέρι στην 6η αγωνιστική

Με νίκες ολοκλήρωσαν την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών στο πόλο, οι Άλιμος, Πανιώνιος, Εθνικός και Περιστέρι απέναντι σε Ηλυσιακό, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Χανιά, αντίστοιχα.

Το Περιστέρι πήρε μια εκπληκτική επικράτηση με ανατροπή, ενώ ένα άνετο απόγευμα είχαν Άλιμος και Εθνικός. Από την άλλη, οι “κυανέρυθρες” πήραν τη νίκη στο φινάλε.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΑΛΙΜΟΣ 6-23

Ο Άλιμος ΝΑΣ BETSSON πέρασε με 23-6 από τα Ιλίσια με αντίπαλο το γηπεδούχο Ηλυσιακό και έδειξε την εμφανή διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Η νικήτρια έφτασε τους 15 βαθμούς ενώ ο Ηλυσιακός θα αναζητήσει στα επόμενα παιχνίδια τους πρώτους τους πόντους στο πρωτάθλημα.

Τα οκτάλεπτα: 2-6, 1-5, 1-7, 2-5

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γιώργος Τσόκας): Πράπα, Νικολακοπούλου, Παπαφιλίππου, Λουκοπούλου, Παναγιώτι, Ξανθοπούλου 2, Κοκκίνου, Σκαρπαλέζου 2, Φελλά, Μανιάτη, Πετεινάτου, Σκουμπάκη, Κανταλέα, Κατερέλου, Κακλή 2.

ΑΛΙΜΟΣ  ΝΑΣ BETSSON (Πάνος Βέργος): Τζούρκα, Μέγκενς 1, Κοβάτσεβιτς 2, Ρακιντζή 1, Μελίνα Καρυπίδου 5, Χαλδαίου 2, Ασημάκη 6, Κύρκου, Αφροδίτη Μπιτσάκου 2, Μαργαρίτα Μπιτσάκου, Ευδοκία Τσιμάρα 1, Κοντογιάννη 3, Αρχοντάκη, Βασιλεία Καρυπίδου, Θεοφαντοπούλου.

Διαιτητές: Καραδήμος, Γεωργιάδης
Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας

ΠΑΟΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 6-8

Με δυο τέρματα της Μαρίας – Άννας Μαστρόκαλλου στα τελευταία λεπτά, ο Πανιώνιος νίκησε 8-6 στο Ποσειδώνιο τον ΠΑΟΚ.

Οι “ασπρόμαυρες” προηγήθηκαν 5-4 στο ημίχρονο, οι “κυανέρυθρες” ισοφάρισαν 5-5 στο τρίτο οκτάλεπτο (1-0 το επί μέρους σκορ), προηγήθηκαν και 6-5 με την Ευαγγελία Λούδη, ισοφάρισε η Ηλιάνα Παρασκευοπούλου για να “μιλήσει” δυο φορές στο τέλος ο Πανιώνιος (στα 4:42 και 1:09 από τη λήξη) και να φύγει με τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 0-1, 1-3

ΠΑΟΚ (Χρυσούλα Χατζέλη): Γκανγκλ, Μπίκου, Παρασκευοπούλου 1, Τζελέπη, Χρονοπούλου, Ντάσιου, Γραικού 1, Γιαμπασάκου 1, Φραγκιά 1, Ντόνα-Τσιάκα, Κοντονή 1, Νιαρχάκου 1, Λεριώτη, Κολτσίδα, Χριστοφορίδου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Ασκεβ, Υφαντή, Πόλιακ, Κοτσάφτη-Απέργη, Μαστρόκαλλου 3, Ευαγγελία Λούδη 1, Κώτσια 1, Ελένη Πάτερου 2, Δήμητρα Παπαναστασίου, Δουλή 1, Κάτσιου, Μουζή, Καραγιάννη.

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Καρούλης
Αλυτάρχης: Γιώργος Βορδουνάς

ΑΕΚ – ΕΘΝΙΚΟΣ 4-15

Για τρία οκτάλεπτα ο Εθνικός GoldForce δέχθηκε μόλις ένα τέρμα από την ΑΕΚ, και τελικά επικράτησε 15-4 στο “Αντώνης Δημητρόπουλος” στη Γλυφάδα.

Μια εύκολη νίκη για τους φιλοξενούμενους, ενώ η Ένωση πέτυχε τρία από τα τέσσερα συνολικά γκολ στη τελευταία μόλις περίοδο που η αναμέτρηση είχε κριθεί.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 0-2, 0-4, 3-5

ΑΕΚ (Μάρκο Μίσιτς): Λάζαρη, Κολιτσοπούλου 1, Κωνσταντοπούλου, Γεωργίου, Καλαϊτζή, Γκίλλα, Λογοθέτη, Παπαδοπούλου 1, Γαλανοπούλου, Λυκοθανάση, Γαλιατσάτου, Πουλοπούλου, Χέλμη 1, Μαργαρίτη 1.

ΕΘΝΙΚΟΣ GOLD FORCE (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 2, Ολγα Οικονόμου, Τέρνερ 2, Μπέτα, Ειρήνη Νίνου 2, Χατζηκυριακάκη 1, Άλκ. Μπενέκου 2, Μιχαϊλοβιτς 1, Κανετίδου, Ιόλη Μπενέκου, Τορνάρου 3, Λυδία Μαυρωτά, Κατσιμπρή 1, Κλαψιανού 1.

Διαιτητές: Μαρκοπούλου, Αντζουλάκος
Αλυτάρχης: Κείμης Μαρσέλλος

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 13-12

Συγκλονιστικό παιχνίδι στο Περιστέρι όπου η γηπεδούχος ομάδα νίκησε με ανατροπή 13-12 τον ΝΟ Χανίων. Έφτασε έτσι τους 6 βαθμούς και άφησε τη κρητική ομάδα στους 4.

Ο ΓΣ Περιστερίου προηγήθηκε 7-5 στο ημίχρονο αλλά η λήξη την τρίτης περιόδου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 10-10. Ο ΝΟ Χανίων προηγήθηκε 11-10, ο γηπεδούχος όμως με δυο τέρματα της Πολυξένης Πέττα και ένα της Άννας Μάμογλου πέρασε μπροστά 13-11. Στα 00:43 μείωσε η Κλεάνθη Πενταράκη αλλά μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι.

Τα οκτάλεπτα: 5-4, 2-1, 3-5, 3-2

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Θοδωρής Ανδρεάκος): Ζαφειράκη, Μάμογλου 4, Λαλούση, Γροζοπούλου, Αποστολίδου, Κόλλια, Πετάση, Μπερίκου, Πέττα 4, Λασκαρίδου 3, Κάσσαρη 1, Γκότζια, Καραγιάννη, Σκαρμούτσου, Λέβι 1.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Γιώργος Κατσουλάκης): Πασβάντη, Τρουλάκη, Φάρκας 1, Φουράκη 2, Παπασηφάκη 1, Τσιουγκρή 3, Ζαχαράκη, Καβακούτσι 1, Περδικάκη,  Αικ. Κουνδουράκη, Πενταράκη 3, Κυριακοπούλου, Γλυνιαδάκη 1, Βούλγαρη.

Διαιτητές: Δασκαλοπούλου, Βασιλείου
Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης