ΑΝΟ Γλυφάδας – Εθνικός Gold Force 9-16: Σπουδαίο «διπλό» για τις Πειραιώτισσες

Την πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται επιβεβαίωσε ο Εθνικός, ο οποίος έφυγε με τη νίκη και το εντυπωσιακό 16-9 από την έδρα του ΑΝΟ Γλυφάδας, για το εξ’ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες έδειξαν την υπεροχή τους από την αρχή και στο ημίχρονο προηγούνταν ήδη 6-4. Με επιμέρους σκορ 5-2 στο 3ο οκτάλεπτο, αύξησαν κι άλλο τη διαφορά και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη. Παρά το σαφές προβάδισμα, στην τελευταία περίοδο δεν έριξαν τους ρυθμούς τους και έφτασαν, τελικά, στην εύκολη νίκη. Ο Εθνικός θα συνεχίσει τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του στους ομίλους του Champions League, ενώ ο ΑΝΟ Γλυφάδας θα συνεχίσει στο Euro Cup.

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 1-1, 2-5, 3-5

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Αργύρης Θεοδωρόπουλος): Καρύτσα, Παναγιώτα Νίνου 1, Μουστακαρία, Αναστασία Λούδη 1, Γρηγοροπούλου, Ρουμελιώτη 1, Κανελλοπούλου, Φράνκι 2, Ο’Ράιλι, Φουντωτού 3, Πιοβάν , Κουρέτα 1, Τσιάρα, Αδάμη, Κεχαγόγλου.

ΕΘΝΙΚΟΣ GOLD FORCE (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 2, Ολγα Οικονόμου 2, Τέρνερ 3, Μπέτα, Ειρήνη Νίνου 3, Χατζηκυριακάκη, Άλκ. Μπενέκου 3, Μιχαϊλοβιτς 1, Κανετίδου 2, Ιόλη Μπενέκου, Γεωργούση, Λυδία Μαυρωτά, Κατσιμπρή, Κλαψιανού.

Διαιτητές: Κυράνης, Δασκαλοπούλου

Αλυτάρχης: Δημήτρης Κύρκος