Σπαντάου- Άλιμος ΝΑΣ Betsson 9-11: Ιστορική πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για τον Άλιμο

Με τον καλύτερο τρόπο συνδύασε την πρώτη του συμμετοχή σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις ο Άλιμος ΝΑΣ Betsson, καθώς επικράτησε με 11-9 της γερμανικής Σπαντάου στον 1ο προκριματικό όμιλο του Champions League γυναικών.

Παρότι το ματς δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ελληνική ομάδα, η συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη. Στο πρώτο οκτάλεπτο, η τυπικά γηπεδούχος, Σπαντάου, προηγούταν με 5-3, με τη διεθνή Νεοζηλανδή Έμερσον Χάουτον να έχει πετύχει τέσσερα γκολ. Ωστόσο, με αντεπίθεση διαρκείας, ο Άλιμος έφερε το ματς στα ίσια και το ημίχρονο έληξε 6-6. Ισόπαλες βρήκε τις δυο ομάδες και το τρίτο οκτάλεπτο (8-8), με την ομάδα του Πάνου Βέργου να κάνει την… αντεπίθεσή της στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 3-1, να φτάνει στη σημαντική νίκη, για το τελικό 11-9.

Αύριο (22/9) ο Άλιμος θα αντιμετωπίσει τη Φερεντσβάρος (12:45) και και ακολουθεί ο «εμφύλιος» με τη Γλυφάδα στις 20:45.

ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON (Πάνος Βέργος): Τζούρκα, Μέγκενς 5, Κοβάτσεβιτς, Ρακιντζή, Μελίνα Καρυπίδου 3, Χαλδαίου, Ασημάκη 2, Ηρώ Καρυπίδου, Κούλχαας, Μπιτσάκου, Ευδοκία Τσιμάρα 1, Κοντογιάννη, Αρχοντάκη.

Για την Σπαντάου σκόραραν οι: Χάουτον 4, Γκ. Μίλισιτς 2, Γκ. Ντέικε 2, Ίρα Ντέικε 1.

Διαιτητές: Βένγκενροθ (Ελβετία), Ντουμάς (Ολλανδία)