Πανεπιστημιάδα, Τσενγκντού: Ισοπαλία 13-13 με Ουγγαρία και 3η στον Όμιλο, με ΗΠΑ στον προημιτελικό

Πανεπιστημιάδα,  Τσενγκντού: Ισοπαλία 13-13 με Ουγγαρία και 3η στον Όμιλο, με ΗΠΑ στον προημιτελικό

Με μια πολύ καλή εμφάνιση στον τέταρτο αγώνα της στον Α’ Όμιλο της Πανεπιστημιάδας, στην πόλη Τσενγκντού της Κίνας, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αναδείχθηκε ισόπαλο 13-13 με την Ουγγαρία, αλλά κατέλαβε την 3η θέση στον όμιλο, καθώς της στοίχισε η αναπάντεχη ήττα από τη Γερμανία στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Μάκη Λυκούδη βρέθηκαν να χάνουν με 12-10 από την Ουγγαρία, στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, ανέτρεψαν όμως τα δεδομένα, προηγήθηκαν με 13-12 στην τέταρτη περίοδο, αλλά ισοφαρίστηκαν 3 λεπτά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού. Την πρώτη θέση του Ομίλου κατέλαβε η Ουγγαρία και τη δεύτερη η Γερμανία.

Η Εθνική μας ομάδα θα αγωνιστεί, πλέον, την Παρασκευή (4/8) στις 11.45 ώρα Ελλάδας, στον προημιτελικό, κόντρα στην 2η του άλλου Ομίλου (Β’) τις ΗΠΑ, που νίκησαν 7-6 τη Γεωργία.

Θυμίζουμε ότι στους μέχρι τώρα αγώνες τα αποτελέσματα της Εθνικής ήταν: Με Σιγκαπούρη 26-5, με Γερμανία 7-12, με Ιαπωνία 22-11, με Ουγγαρία 13-13.

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ 13-13.

Οκτάλεπτα: 3-3, 4-4, 3-5, 3-1.

ΕΛΛΑΔΑ (Μάκης Λυκούδης): Ανδρεάδης, Κουρούβανης Ν. 3, Παπασηφάκης 2, Τρούλος, Μόκκας, Γαρδίκας 2, Γραμματικός, Δήμου 3, Πούρος 1, Σγουρίδης 2, Ρομπόπουλος, Κεχαλάρης, Κουρούβανης Δ.