ΑΝΟ Γλυφάδας – Εθνικός Nobel Hellas 6-10: Σαρωτικές οι φιλοξενούμενες, παίρνει… παράταση η σειρά

Ο Εθνικός αναδείχθηκε νικητής στο δεύτερο παιχνίδι κόντρα στη Γλυφάδα, αφού επικράτησε εκτός έδρας με 10-6, ισοφάρισε σε 1-1 τις νίκες κι έτσι η 3η θέση της Α1 Γυναικών θα κριθεί στο τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Οι Πειραιώτισσες «έσπασαν» με τη σειρά τους την έδρα της Γλυφάδας κι έτσι όλα θα κριθούν το Σάββατο (20/5) στον Πειραιά στο τρίτο μεταξύ τους ματς, που θα έχει χαρακτήρα νοκ-άουτ.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 3-2 στο πρώτο οκτάλεπτο, ωστόσο, στα επόμενα δυο έπαθαν «μπλακ άουτ» και χαρακτηριστικό είναι πως στη 2η και την 3η περίοδο δεν κατάφεραν να σκοράρουν ούτε μια φορά! Αντίθετα, οι φιλοξενούμενες με ένα σερί 8-0 «έχτισαν» σημαντική διαφορά στο σκορ, την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 0-5, 0-1, 3-2

ΓΛΥΦΑΔΑ (Θόδωρος Ανδρεάκος): Καρύτσα, Π. Νίνου, Μουστακαρία 1, Γουλβς 1, Γρηγοροπούλου, Ειρ. Νίνου, Αντωνιάδη, Κανελλοπούλου, Κούλχαας 1, Φουντωτού, Κατσώνη, Κοντογιάννη 3, Τσιάρα, Κακαϊδή, Μαδένογλου

ΕΘΝΙΚΟΣ (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 2, Μπορίσοβα, Λασκαρίδου, Κοντονή 2, Μπέτα, Χατζηκυριακάκη, Αλκ. Μπενέκου, Ρακιντζή, Κανετίδου, Ιόλη Μπενέκου, ‘Αντριους 4, Μπεκρή, Κατσιμπρή 2, Κλαψιανού