Βουλιαγμένη-Έγκερ 15-12: Νίκη και προβάδισμα για ημιτελικά ο ΝΟΒ

Τα κορίτσια του ΝΟ Βουλιαγμένης έκαναν το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά του Euro Cup, επικρατώντας 15-12 της Έγκερ.

Η ομάδα της Κικής Λιώση προηγήθηκε 7-4 στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι Μαγυάρες επέστρεψαν για το 7-6 του ημιχρόνου. Μάλιστα η Έγκερ ισοφάρισε στη συνέχεια, με την εικόνα του αγώνα να θέλει τον ΝΟΒ να προηγείται και τις φιλοξενούμενες να φέρνουν συνέχεια το ματς στα ίσια.

Στο 10-10, η Ράιτ και η Γιαννοπούλου έδωσαν προβάδισμα δυο τερμάτων στη Βουλιαγμένη, μείωσε 12-11 η Τίγκρα αλλά η εξαιρετική Ριτζ με δυο τέρματα (πέντε συνολικά), και η Γιαννοπούλου (τρία γκολ), έδωσαν τη διαφορά στην ομάδα τους (μείωσε στο 14-12 η Πάρκες).

Η ρεβάνς της Ουγγαρίας είναι προγραμματισμένη για τις 11/2.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΤΙΓΚΡΑ ΕΓΚΕΡ (ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ) 15-12

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-4, 4-4, 4-2

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κική Λιώση): Κοτσιώνη, Καΐάφα 1, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου 3, Ριτζ 5, Τανκέεβα 2, Ράιτ 2, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη 1, Ε. Πάτρα.

ΤΙΓΚΡΑ ΕΓΚΕΡ: Κις, Μπόρσι 2, Πάρκες 1, Μόλναρ, Κατόνα, Τζίγκανι 4, Κέκεσι, Μπόντι, Ζέλακ 1, Ζίλαγκι 4, Ντούλιτς.