Πρωταθλήτρια Ευρώπης Νέων Ανδρών η Σερβία – Πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης ο Γκίλλας (pics)

Η μεγάλη των πλάβι σχολή στην υδατοσφαίριση ετοιμάζει τα νέα μεγάλα φυντάνια που θα πρωταγωνιστήσουν στο μέλλον, με νέες παγκόσμιες διακρίσεις και προς το παρόν κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Ανδρών, με τη Σερβία να νικά στον μεγάλο τελικό την Ισπανία

Σε έναν τελικό γεμάτο ένταση και πολλές αποβολές, στο Ευρωπαϊκό της Ποντγκόριτσα, η Σερβία έφτασε στη νίκη επί των Ισπανών με 9-8 και κατέκτησε για τέταρτη φορά στην ιστορία της τον ευρωπαϊκό τίτλο στην κατηγορία Νέων Ανδρών (Κ19).

ΠΡΩΤΟΣ ΣΚΟΡΕΡ Ο ΓΚΙΛΛΑΣ

Θυμίζουμε ότι στο μικρό τελικό η Ουγγαρία νίκησε την Ελλάδα 10-7. Πολυτιμότερος παίκτης της διοργάνωσης (MVP) ψηφίστηκε ο Σέρβος Βασίλιγε Μαρτίνοβιτς, κορυφαίος τερματοφύλακας ο Ισπανός Αλεχάντρο Αλέγρε Λόπεθ και πρώτος σκόρερ με 26 γκολ ο Έλληνας Νίκος Γκίλλας (φωτο κάτω).