Ευρωπαϊκό Cyclo-cross: Σε Μπάκστεντ και Μίκελς οι τίτλοι στην U23

Η Ζόε Μπάκστεντ ήταν το φαβορί και πήρε τον τίτλο στην κατηγορία κάτω των 23 ετών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Cyclo-cross.

Η 19χρονη Βρετανίδα έφτασε πρώτη στη γραμμή του τερματισμού αφήνοντας δεύτερη με διαφορά 34 δευτερολέπτων τη Μαρί Σράιμπερ από το Λουξεμβούργο. Τρίτη σε απόσταση 71 δευτερολέπτων από τη νικήτρια η Τσέχα Κριστίνα Ζεμάνοβα.

Στην αντίστοιχη κατηγορία των ανδρών πρωταθλητής Ευρώπης ο Γιέντε Μίκελς. Ο Βέλγος πήρε τη νίκη υπό δυνατή βροχή που άρχισε πέντε λεπτά μετά την εκκίνηση. Δεύτερος με διαφορά 25 δευτερολέπτων ο συμπατριώτης του, Έμιλ Βεστρίνγκε. Στο βάθρο και ο Γάλλος Ρεμί Λελαντέ όντας βραδύτερος για 44 δευτερόλεπτα.