Ευρωπαϊκό Cyclo-cross: Πρωταθλητές Φαν Έμπελ και Βαντούρενχουτ

Φεμ Φαν Έμπελ και Μίκαελ Βαντούρενχουτ από Ολλανδία και Βέλγιο αντίστοιχα οι κορυφαίοι στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Cyclo-cross.

Χωρίς να αποτελεί μεγάλη έκπληξη η Φεμ Φαν Έμπελ πήρε τον τίτλο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Cyclo-cross. Μετά τις νίκες στο παγκόσμιο κύπελλο η Ολλανδή σημείωσε μία ακόμα επιτυχία. Δεύτερη με διαφορά 95 δευτερολέπτων η συμπατριώτισσά της Σεϊλίν Ντελ Κάρμεν Αλβαράδο. Στο βάθρο και η Σάρα Κασασόλα με την Ιταλίδα βραδύτερη κατά σχεδόν 2 λεπτά από τη νικήτρια.

Ο Βέλγος Μίκαελ Βαντούρενχουτ ξανά πρωταθλητής Ευρώπης. Όπως και την περασμένη χρονιά τερμάτισε πρώτος με διαφορά 7 δευτερολέπτων από τον Βρετανό Κάμερον Μέισον. Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ολλανδός Λαρς Φαν Ντερ Χάαρ, όντας 19 δευτερόλεπτα πιο αργός.