Βαλκανικό: Πρωταθλήτρια η Εθνική ομάδα πίστας με 20 μετάλλια!

Θρίαμβος για την Εθνική ομάδα πίστας στο Βαλκανικό πρωτάθλημα ποδηλασίας στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας, που επιστρέφει με 20(!) μετάλλια στις αποσκευές της, αλλά και τον τίτλο της πρωταθλήτριας της διοργάνωσης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέκτησε 12 χρυσά, 4 ασημένια και 4 χάλκινα μετάλλια συνολικά, αφήνοντας στη 2η θέση της αντίστοιχη ομάδα της Τουρκίας, ενώ στο 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Ρουμανία.

Την Εθνική oμάδα συνόδεψαν οι pροπονητές: Λάμπρος Βασιλόπουλος, Γιώργος Βαρβεράκης, Στέργιος Σαλπαδήμος. Συνοδός προπονητής ήταν ο Απόστολος Τσοπούρογλου, μηχανικός αποστολής ήταν ο Ιωάννης Μάγκλαρης, ενώ αρχηγός ήταν ο Ταμίας της ΕΟΠ, Σάββας Τσοπούρογλου.

Αναλυτικά τα μετάλλια της Ελληνικής αποστολής :
ΚΕΙΡΙΝ ΑΝΔΡΩΝ ΕΛΙΤ: Πρώτη θέση 1η θέση Λιβανός Κωνσταντίνος 5η Σαββάκης Σταμάτης
ΚΕΙΡΙΝ ΕΦΗΒΩΝ : Πρώτη θέση 1η θέση Θεοχάρης Σπύρος 7η θέση Θεοδωρίδης Παντελής
ΑΓΩΝΑΣ ΠΟΝΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ : Πρώτη θέση 1. Μηλάκη Αργυρώ
ΑΓΩΝΑΣ ΠΟΝΤΩΝ ΝΕΑΝΙΔΩΝ : Πρώτη και τετάρτη θέση με τους 2η θέση Κόκκαλη Βασιλική και 6η θέση Φαρφαρά Κωνσταντίνα
ΑΓΩΝΑΣ ΠΟΝΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ : 3η θέση Πολυδερόπουλος Αλέξανδρος 9η θέση Μάνθος Νικόλαος
ΑΓΩΝΑΣ ΠΟΝΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ : 5η θέση Σούλιος Ζήσης
ELIMINATION ΑΝΔΡΩΝ : Πρώτη θέση 1η θέση Σούλιος Ζήσης
ΜΑΝΤΙΣΟΝ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Πρώτη θέση με τις Κόκκαλη Βασιλική και Φαρφαρά Κωνσταντίνα
ELIMINATION ΕΦΗΒΩΝ : 4η θέση Πολυδερόπουλος Αλέξανδρος 8η θέση Μάνθος Νικόλαος