Asian Games: Νέες επιτυχίες για την Ιαπωνία

Μετά τα τρία χρυσά μετάλλια την προηγούμενη ημέρα η Ιαπωνία πήρε νέο τίτλο στην ποδηλασία πίστας των Ασιατικών Αγώνων.

Στη Χανγκζού της Κίνας, Τσουγιάκα Ουτσίνο και Μάχο Κακίτα πήραν τον τίτλο στο Madison γυναικών συλλέγοντας 50 βαθμούς στον αγώνα των 120 γύρων ή 30 χλμ. που περιλάμβανε 12 σπριντ. Στη δεύτερη θέση με 40 βαθμούς οι Γιανγκ Κιανγιού και Λι Σε Βινγκ από το Χονγκ Κονγκ ενώ στην 3η θέση με 27 τερμάτισαν οι Να Αρ-Έουμ και Λι Τζου-Μι από τη Νότια Κορέα.

Ο επόμενος τίτλος για την Ιαπωνία ήρθε στο σπριντ ανδρών με τον Κάιγια Ότα να αποδεικνύεται ταχύτερος κατά 418 χιλιοστά του δευτερολέπτου στον πρώτο αγώνα απέναντι στον Κινέζο Ζου Γιου προτού επικρατήσει στο δεύτερο με διαφορά 213 χιλιοστών. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Μουχαμάντ Σαρόμ από τη Μαλαισία.

Η Ιαπωνία έφτασε ξανά σε χατ-τρικ τίτλων με τον Καζουσίγκε Κουμπόκι να αναδεικνύεται νικητής στον τελικό του omnium με 178 βαθμούς έχοντας πάρει τον τίτλο και στην ομαδική καταδίωξη. Ο Λέουνγκ Κα Γιου από το Χονγκ Κονγκ πήρε τη 2η θέση με 143 ενώ τρίτος με 131 ήταν ο Αχμέντ Αλμανσούρι από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.