Tour of Langkawi (S3): Νικητής της ημέρας ο Τζορτζ Τζάκσον, 54ος γενικής ο Περικλής Ηλίας (vid)

Ο Νεοζηλανδός Τζορτζ Τζάκσον αναδείχθηκε νικητής στο 3ο ετάπ του γύρου Λανγκάβι σε μία ημέρα χωρίς μεγάλες εκπλήξεις.

Το μήκος της διαδρομής από το Τζέλι στο Μαλίνγκ ήταν 183 χιλιόμετρα με πολλούς σπρίντερ να μένουν πίσω στις μεγάλες ανηφόρες. Ο Κάρλος Κανάλ, ο σπρίντερ της Euskaltel-Euskadi άρχισε πρώτος το τελικό σπριντ ωστόσο τερμάτισε τρίτος.

Ο Τζάκσον της Bolton Equities Black Spoke τερμάτισε πρώτος επικρατώντας του Ιταλού Ενρίκο Ζανοτέλο της Green Project-Bardiani CSF. Από ελληνικής πλευράς ο Περικλής Ηλίας της Li Ning Star τερμάτισε 41ος και είναι στη 52η θέση γενικής ενώ ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης της Roojai Online Insurance τερμάτισε στην 72η θέση και είναι 75ος γενικής.