La Vuelta (S18): Έκανε το χατ-τρικ νικών ο Έβενπουλ (vid)

Με την 3η νίκη του στο γύρο Ισπανίας ο Βέλγος Ρέμκο Έβενπουλ εξασφάλισε την πουά φανέλα με τη Jumbo-Visma να δουλεύει για τον Ζεπ Κους.

Ο Αμερικανός είχε κάθε λόγο να χαμογελά περνώντας τη γραμμή του τερματισμού 9 δευτερόλεπτα μπροστά από τον συναθλητή του, τον Γιόνας Βίνγκεγκορντ, με αποτέλεσμα να ανοίγει τη διαφορά στη γενική κατάταξη στα 17 δευτερόλεπτα τρεις ημέρες πριν το τέλος του αγώνα στη Μαδρίτη.

Ο Ρέμκο Έβενπουλ της Soudal-QuickStep ήταν εκείνος που τερμάτισε πρώτος στο ανηφορικό Πουέρτο ντε λα Κρούθ ντε Λινάρες στην Αστούριας φτάνοντας τις 50 νίκες καριέρας. Δεύτερος σε απόσταση τεσσάρων λεπτών και 44 δευτερολέπτων τερμάτισε ο Ιταλός Νταμιάνο Καρούζο της Bahrain-Victorious ενώ τρίτος μετά από ακόμη 26 δευτερόλεπτα ήταν ο Δανός Αντρέας Κρον της Lotto Dstny.