Γλασκόβη 2023: Συγκίνηση στο αντίο της Φαν Φλούιτεν (vid)

Η Άνεμικ Φαν Φλούιτεν από την Ολλανδία σε ηλικία 40 ετών αγωνίστηκε για τελευταία φορά σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Η ίδια δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί τον τίτλο της στη Γλασκόβη της Σκωτία καθώς με μηχανικό πρόβλημα στο ποδήλατό της έπρεπε να αρκεστεί στην 8η θέση. Η ίδια θα αποσυρθεί μετά το γύρο Σκανδιναβίας και το Simac Ladies Tour.

Η Ολλανδή έχει από τα πιο εντυπωσιακά παλμαρέ στη γυναικεία ποδηλασία παίρνοντας πέρυσι τον τίτλο στο παρθενικό γυναικείο γύρο Γαλλίας, ενώ έχει αναδειχθεί πρωταθλήτρια τέσσερις φορές στο γυναικείο γύρο Ιταλίας και πήρε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο μαζί με τέσσερα παγκόσμια πρωταθλήματα.

«Είμαι υπερήφανη που μπορώ να πω ότι στην τελευταία μου χρονιά συνέχισα να αγωνίζομαι μπροστά και ήμουν εκεί για να νικήσω χωρίς να τα παρατήσω ποτέ», είπε η Φαν Φλούιτεν στο Eurosport ζητώντας στην συνέχεια να μην την κάνουν να κλάψει. Όσο για την κορυφαία της στιγμή η Ολλανδή είπε ότι ήταν το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2022 όταν και πήρε τον τίτλο αγωνιζόμενη με κάταγμα στον αγκώνα.