Γλασκόβη 2023: Πρώτος μεγάλος τίτλος για τη Φινούκαν (vids)

Η Βρετανίδα Έμα Φινούκαν πήρε τον πρώτο μεγάλο τίτλο της καριέρας της και μάλιστα μπροστά στο κοινό της χώρας της.

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας στη Γλασκόβη η 20χρονη Βρετανίδα αναδείχθηκε νικήτρια στον αγώνα σπριντ επικρατώντας του γερμανικού δίδυμου των Έμα Χίντσε και Λέα Φρίντριχ. Η Φινούκαν γίνεται μόλις η 3η Βρετανίδα που παίρνει τον τίτλο στο αγώνισμα μετά τις Μπέκι Τζέιμς και Βικτόρια Πέντελετον και η πρώτη μετά από 10 χρόνια.

Μία Βρετανίδα που θεωρείται πάντα στα φαβορί, η Κέιτι Άρτσιμπαλντ, έμεινε εκτός βάθρου στο omnium με την Αμερικανίδα Τζένιφερ Βαλέντε να υπερασπίζεται τον τίτλο της. Τη δεύτερη θέση πήρε η Δανή Άμαλι Ντιντέρικσεν ενώ στη μάχη για το χάλκινο μετάλλιο η Άρτσιμπαλντ ηττήθηκε από τη Βελγίδα Λότε Κοπέκι.

Τέλος στο keirin, το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στον Κολομβιανό Κέβιν Κουϊντέρο. Ο Ολλανδός Χάρι Λαβρέισεν έχασε την ευκαιρία για 4ο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο μένοντας εκτός βάθρου πίσω από τον Αυστραλό Μάθιου Ρίτσαρντσον και τον Ιάπωνα Σίντζι Νακάνο που πήραν τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα.