Γλασκόβη 2023: Κυρίαρχος για 9η φορά ο Χούγκλαντ (vids)

Ο Τζέφρι Χούγκλαντ αναδείχθηκε για 9η φορά παγκόσμιος πρωταθλητής στο time trial με τη νέα επιτυχία του στη Γλασκόβη.

Ο 30χρονος Ολλανδός δημιούργησε μία τεράστια διαφορά ήδη από τον πρώτο γύρο στο ποδηλατοδρόμιο που φέρει το όνομα του Σερ Κρις Χόι και έφτασε στην κατάκτηση του παγκοσμίου πρωταθλήματος για 3η φορά στην σειρά.

Ο Χούγκλαντ σταμάτησε το χρονόμετρο στα 58,222 δευτερόλεπτα νικώντας τον Αυστραλό Μάθιου Γκλέτζερ που σημείωσε εθνικό ρεκόρ μρ 58,526 ενώ τρίτος επίσης με ατομικό ρεκόρ τερμάτισε ο άλλος Αυστραλός, ο Τόμας Κόρνις.

Οι επιτυχίες συνεχίστηκαν για την Ολλανδία που πήρε για πρώτη φορά τον τίτλο στο Madison με διαφορά μόλις 2 βαθμών μετά από ένα θρίλερ 195 γύρων. Η Νέα Ζηλανδία, που κατέλαβε την 3η θέση, τερμάτισε πρώτη ωστόσο έμεινε τρεις βαθμούς πίσω από τους Γιαν-Βίλεμ Φαν Σιπ και Τέο Ράινχαρντ ενώ τη 2η θέση κατέλαβε η ομάδα της Μεγάλης Βρετανίας.

Στον αγώνα πόντων των γυναικών η Λότε Κοπέκι από το Βέλγιο πήρε τη νίκη μετά από 100 γύρους με 39 βαθμούς. Δεύτερη η Βρετανίδα Λία Έβανς ενώ το βάθρο ολοκλήρωσε η Τζόρτζια Μπέικερ από την Αυστραλία.