Γύρος Πολωνίας (S5): Επικράτησε των Μόχοριτς και Αλμέιδα ο Φαν Ντερ Μπεργκ (vid)

Ο Μαρτάιν Φαν Ντερ Μπεργκ έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις καθώς μετά τη 2η θέση στο τέταρτο ετάπ επικράτησε στο πέμπτο.

Ο Ολλανδός της EF Education-EasyPost τερμάτισε πρώτος στο Μπιέλσκ-Μπιάλα της Πολωνίας επικρατώντας στο τελικό σπριντ των δύο μεγάλων φαβορί για τον τίτλο στη γενική, του Σλοβένου Ματέι Μόχοριτς της Bahrain Victorious και του Πορτογάλου Ζοάο Αλμέιδα της UAE Team Emirates.

Με το παραπάνω αποτέλεσμα ο Μόχοριτς παραμένει πρωτοπόρος στη γενική κατάταξη με διαφορά 12 δευτερολέπτων από τον Αλμέιδα ενώ στα 16 δευτερόλεπτα από την κορυφή βρίσκεται ο ντόπιος Ράφαλ Μάικα.