Γύρος Γαλλίας (S9): Νικητής στο Πουί Ντι Ντομ ο Γουντς (vid)

Με τη θρυλική ανηφόρα να επιστρέφει στο πρόγραμμα του αγώνα μετά από 35 χρόνια ο Μάικλ Γουντς αναδείχθηκε νικητής.

Ο Καναδός αθλητής της Israel-Premier Tech κατάφερε να διασχίσει πρώτος τη γραμμή του τερματισμού με διαφορά 28 δευτερολέπτων από τον πλησιέστερο αντίπαλό του, τον Γάλλο Πιέρ Λατούρ της TotalEnergies ενώ τρίτος, στα 35 δευτερόλεπτα πίσω από το νικητή της ημέρας τερμάτισε ο Σλοβένος Ματέι Μόχοριτς της Bahrain Victorious.

Το ενδιαφέρον ήταν στραμμένο και στη μάχη για την κορυφή της γενικής κατάταξης με τον Δανό κάτοχο του τίτλου, τον Γιόνας Βίνγκεγκααρντ της Jumbo-Visma να παραμένει επικεφαλής ωστόσο ο Σλοβένος Ταντέι Πογκάτσαρ της UAE Team Emirates μείωσε τη διαφορά από τα 25 στα 17 δευτερόλεπτα ενόψει της αυριανής, πρώτης Rest Day, του αγώνα.