Γύρος Ελβετίας (S3): Έπιασε κορυφή στη γενική ο Σκιέλμοσε (vid)

Ο Ματίας Σκιέλμοσε επικράτησε του σκληρού ανταγωνισμού στον ανηφορικό τερματισμό του τρίτου ετάπ στο γύρο Ελβετίας.

Μεγάλος χαμένος της ημέρας ήταν ο Ρέμκο Έβενπουλ με τον Βέλγο της Soudal-QuickStep να δείχνει ότι μένει από δυνάμεις προς το τέλος και να μένει 21 δευτερόλεπτα πίσω από τον Δανό της Trek-Segafredo.

Δεύτερος, με διαφορά τριών δευτερολέπτων από τον Σκιέλμοσε τερμάτισε ο Αυστριακός Φέλιξ Γκαλ της AG2R Citroen ενώ την πρώτη τριάδα ολοκλήρωσε ο Ισπανός Χουάν Αγιούσο με διαφορά 12 δευτερολέπτων από το νικητή.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Σκιέλμοσε πέρασε στην κορυφή της γενικής κατάταξης, με διαφορά 17 δευτερολέπτων από τον Έβενπουλ.