Παγκόσμιο Κύπελλο ΜΤΒ: Νικητές στο μαραθώνιο cross-country Κουέρβο και Μόρατ

Κάτω από έναν καυτό ήλιο στη Λιγουρία της Ιταλίας πραγματοποιήθηκε ο αγώνας του μαραθώνιου cross country για το παγκόσμιο κύπελλο.

Με μία διαδρομή μήκους 100 χιλιομέτρων που περιλάμβανε τέσσερα χιλιόμετρα υψομετρικών η πρόκληση ήταν μεγάλη για τους 123 αθλητές από 20 χώρες με 15 να εγκαταλείπουν την προσπάθεια.

Νικητής στους άνδρες αναδείχθηκε ο Ντιέγκο Αλφόνσο Άριας Κουέρβο με τον Κολομβιανό να επικρατεί με διαφορά 72 δευτερολέπτων του Μάρτιν Στόσεκ μετά από αγώνα 6 ωρών ενώ την πρώτη τριάδα ολοκλήρωσε ο ντόπιος Φάμπιαν Ραμπενστάινερ.

Η 39χρονη Γερμανίδα Αντελχάιντ Mόρατ πήρε τη νίκη στις γυναίκες για τον δεύτερο σταθμό της σεζόν μπροστά από τη νικήτρια του πρώτου αγώνα, τη Λέιλα Νιέμτσεβιτς ενώ η Βέρα Λούζερ από τη Ναμίμπια ολοκλήρωσε την τριάδα του βάθρου. Από τις 37 αθλήτριες που βρέθηκαν στην εκκίνηση έφτασαν 29 στον τερματισμό.