Παγκόσμιο Κύπελλο Enduro MTB: Νίκη στην Ιταλία για Σαρ και Μέλαμεντ

Η Γαλλίδα Μοργκάν Σαρ και ο Καναδός Τζέσε Μέλαμεντ πήραν τη νίκη στην Ιταλία για το παγκόσμιο κύπελλο Enduro Mountain Bike.

Η Μοργκάν Σαρ της Pivot πήρε τη νίκη στις δύο από τις έξι διαδρομές, συνολικού μήκους 56 χιλιομέτρων, ολοκληρώνοντας στην 1η θέση με διαφορά 14 δευτερολέπτων από τη ντόπια Γκλόρια Σκάρσι. Την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε η Γαλλίδα Ιζαμπό Κουντρουριέ , η νικήτρια του αγώνα την περασμένη χρονιά.

Στους άνδρες ο Μέλαμεντ δεν άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ωστόσο στα μισά της ημέρας πέρασε στην κορυφή της κατάταξης και επικρατώντας στην τελευταία διαδρομή νίκησε τον συμπατριώτη του, Ράις Βέρνερ με διαφορά μόλις 5 δευτερολέπτων. Το βάθρο ολοκλήρωσε ο Γάλλος Αλέξ Ρουντό.