La Vuelta Femenina: Ταχύτερη στο χρονόμετρο η Jumbo-Visma

Η ομάδα της Jumbo-Visma επικράτησε στο ετάπ χρονομέτρησης με το οποίο άνοιξε ο γυναικείος γύρος Ισπανίας.

Η ολλανδική ομάδα κάλυψε την απόσταση των 14,5 χιλιομέτρων γύρω από την Τορεβιέχα σε 18 λεπτά και 3,90 δευτερόλεπτα ενώ τη 2η θέση πήρε η Canyon-SRAM με την Trek-Segrafredo να ολοκληρώνει την τριάδα του βάθρου.

Η Βρετανίδα Άνα Χέντερσον τερμάτισε πρώτη για την ομάδα της Jumbo-Visma με αποτέλεσμα να γίνει εκείνη που θα φορά την κόκκινη φανέλα που υποδηλώνει ότι είναι η πρωτοπόρος στη γενική κατάταξη.

Ο αγώνας συνεχίζεται αύριο με το δεύτερο ετάπ, μήκους 105,8 χιλιομέτρων, από την Οριχουέλα έως το Πιλάρ Ντε λα Χοραδάδα.