Tour of the Alps (S4): Κρατά την πρωτιά στη γενική ο Γκέιγκαν-Χαρτ (vid)

O Γκρέγκορ Μιλμπέργκερ πήρε την πρώτη του νίκη μετά από 2 χρόνια επικρατώντας στο τέταρτο ετάπ του γύρου των Άλπεων.

Σε μία ημέρα που οι αποσπασμένοι αθλητές πήραν τον έλεγχο της δράσης ο Αυστριακός της Movistar επικράτησε στο τελικό σπριντ του Νορβηγού Τορστάιν Τράιν της Unoi-X Pro Cycling ενώ ο 19χρονος Ιταλός Τζούλιο Πελιτσάρι που διεκδικούσε τη νίκη για να γίνει ο νεότερος που το καταφέρνει στην ιστορία του αγώνα τερμάτισε στην 3η θέση.

Ο Τάγιο Γκέιγκαν-Χαρτ της Ineos Grenadiers τερμάτισε με ασφάλεια στο πελοτόν, τρία λεπτά και 22 δευτερόλεπτα πίσω από το νικητή της ημέρας με αποτέλεσμα ο Βρετανός να διατηρήσει την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη, με διαφορά 22 δευτερολέπτων από τον συμπατριώτη του, τον Χιού ΜακΚάρθι της EF Education-EasyPost ενώ σε απόσταση 28 δευτερολέπτων βρίσκεται ο Αυστραλός Τζακ Χέιγκ της Bahrain-Victorious.