Γύρος Σικελίας: Νίκη τίτλου για τον Αλεξέι Λουτσένκο (vid)

Η Astana αντιμετωπίζει δυσκολίες φέτος ωστόσο πήρε το πρώτο της μεγάλο αποτέλεσμα με τον Αλεξέι Λουτσένκο στο γύρο Σικελίας.

Το βασιλικό ετάπ στον αγώνα της Σικελίας αναμενόταν να έχει εκπλήξεις και αυτό έγινε. Τα τεχνικά κομμάτια δεν επέτρεψαν οργανωμένες επιθέσεις και ο Λουτσένκο πήρε τη δεύτερη νίκη στην σεζόν για την ομάδα από το Καζακστάν κατακτώντας και την πρώτη θέση στην τελική γενική κατάταξη.  Ο Νοτιοαφρικανός Λουί Μέντχιους της Intermarche-Circus-Wanty άντεξε και κρατήθηκε στη 2η θέση σε απόσταση 40 δευτερολέπτων ενώ στο σπριντ για την 3η θέση επικράτησε ο Ιταλός Βιντσέντσο Αλμπανέζε της EOLO-Kometa με διαφορά 73 δευτερολέπτων από το νικητή.

Στη γενική ο Λουτσένκο κατέλαβε την πρώτη θέση με διαφορά 44 δευτερολέπτων από τον Μέντχιους ενώ τρίτος ήταν ο Αλμπανέζε σε απόσταση 67 δευτερολέπτων.