Nations Cup – Κάιρο: Ολοκληρώθηκαν οι παρουσίες των Ελλήνων

Η Ελλάδα συμμετείχε με 3 αθλητές κα 1 αθλήτρια στη δεύτερη φετινή στάση της σειράς αγώνων Nation’s Cup στο Κάιρο της Αιγύπτου, η οποία έδινε και βαθμούς για την Ολυμπιακή κατάταξη των αγωνισμάτων στην ποδηλασία πίστας.

Η ομάδα του σπριντ ανδρών με τους Γιάννη Καλογερόπουλο, Μιλτιάδη Χαρόβα και Σωτήρη Μπρέτα κατέκτησε την 16η θέση στον προκριματικό και έμεινε εκτός συνέχειας. Ο Καλογερόπουλος κατέκτησε την 48η θέση στο ατομικό σπριντ, ενώ συμμετείχε μαζί με τον Μπρέτα και στα προκριματικά και στο ρεπεσάζ του κέιριν, χωρίς όμως να έρθει πρόκριση για την Ελλάδα στον επόμενο γύρο.

Η Αργυρώ Μηλάκη ήταν η μοναδική Ελληνίδα στο Κάιρο και συμμετείχε στον αγώνα αποκλεισμού (elimination) και στο όμνιουμ. Κατέκτησε την 23η και την 22η θέση αντίστοιχα και πρόσθεσε τους πρώτους της βαθμούς για το στόχο της Ολυμπιακής πρόκρισης στο Παρίσι. Δεν αγωνίστηκε τελικά στο Κάιρο ο Χρήστος Βολικάκης.

Ακολουθούν οι θέσεις στις οποίες βρίσκεται αυτή τη στιγμή η Ελλάδα στην Ολυμπιακή κατάταξη: